Wybierz rok: 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2014, 2010, 2009, 2007, 2006, 2002, 2000, 1998, 1993, 1989, 1985, 1980, 1978, 1976, 1973, 1972, 1966, 1965, 1962, 1959, 1957, pokaz ostatnie wiadomosci
Zagle Kielce: 7 marca 2020 r. odbył się XXIV Sejmik Świętokrzyskiego OZŻ

7 marca 2020 r. odbył się XXIV Sejmik Świętokrzyskiego OZŻ

2020-03-07,  Andrzej   ...powrót do newsów

7 marca 2020 r. odbył się XXIV Sejmik Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego z okazji 95. lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.

Okręg Świętokrzyski zrzesza 10 klubów i współpracuje z 3. klubami niezrzeszonymi. Działają tu aktywne środowiska harcerskie, turystyczne, szkoleniowe i sportowe.

Corocznie odbywa się 6 lokalnych regat, w tym prestiżowe regaty "Cedzyna 24 Godziny" z całodobowym ściganiem. Można wybierać w bardzo szerokiej ofercie ponad 100 rejsów po ciepłych i zimnych morzach. Odbywają się rejsy wyprawowe, takie jak na Karaiby, Islandię czy Svalbard.

Zawodnicy z Kielc regularnie są powoływani przez PZŻ do Kadry Narodowej. Mają na koncie medale z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Z ubiegłorocznych sukcesów odnotować można IX miejsce na Mistrzostwach Europy Laser 4.7 U16 w kategorii dziewcząt oraz złoty medal na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików. Bardzo udanie realizowany jest projekt POLSAILING, dostarczający sportowi nowych entuzjastów.

Sukcesami zakończyła 2019 rok harcerska Grupa Regatowa "CK" Kielce. Drużyna wystawia regularnie reprezentację w Pucharze Polski Jachtów Kabinowych. Wśród największych osiągnięć na tym polu, tylko w ubiegłym roku wymienić można: II miejsce w Długodystansowych MP JK oraz 2 miejsce w Szczecinie podczas "Meczu Polska - Niemcy w żeglarstwie".

Codziennie czynne są ośrodki żeglarskie w Kielcach i w podkieleckiej Cedzynie. Dzięki temu można codziennie trenować, żeglować czy choćby wynająć kajak. W dwóch ośrodkach szkoleniowych patenty żeglarskie zdobyło w 2019 roku ponad 130 osób.
Obrazu świętokrzyskiego żeglarstwa dopełniają kluby w Skarżysku - Kamiennej, Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Jędrzejowie i Pińczowie.

Jakie mamy cele i marzenia? Zainteresujmy żeglarstwem dzieci. Stwórzmy w każdym klubie sekcję Optimistów. Niech się bawią, ścigają. Później zrobią patenty, pojadą na rejsy, zabiorą rodzinę na morze...

W czasie Sejmiku Prezes PZŻ Tomasz Chamera odznaczył:
** Janusza Okupnego - Medalem za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego
* Jacka Szreka - medalem 95. lecia PZŻ,
* Bogusława Tomasika - medalem 95. lecia PZŻ i Dyplomem Uznania za dotychczasową pracę na rzecz PZŻ,
* Marcina Łukasiaka - medalem 95. lecia PZŻ,
* Janusza Marcinkowskiego - medalem 95. lecia PZŻ,
* Adama Rogalińskiego - medalem 95. lecia PZŻ
* Andrzeja Kosmalę - medalem 95. lecia PZŻ

Nagrodę "Przyjaciel Żeglarstwa Świętokrzyskiego 2019" wręczono Świętokrzyskiemu WOPR oraz WSP "Społem".

Największe kluby przygotowały prezentacje multimedialne obrazujące ich dorobek w dziedzinie sportu i turystyki żeglarskiej.
Złożono podziękowania za dotychczasową pracę 12 komandorom świętokrzyskich klubów.

Andrzej Koszałka i Katarzyna Miłoszewska odebrali nagrodę za Rejs Roku 2019 (wyprawa na Svalbard).
Wiesław Krupski został nagrodzony za sukcesy w Morskim Pucharze Polski.

Wręczono także nominacje do Kadry Wojewódzkiej 12 zawodnikom w kategoriach juniorów, juniorów młodszych i młodzików. Gratulacje przy tej okazji odebrała:
* Natalia Borusińska za VI m MPJ LAR,
* Natalia Nadrzewia za IX m. Mistrzostw Europy L4.7 U16 i VI m. w MP w Sprincie L4.7 oraz
* Marysia Stachera za złoty medal Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików.

Piotr Kisiel, Wicedyrektor Wydziału Sportu Urzędu Marszałkowskiego podarował Tomaszowi Chamerze obraz Klasztoru na Świętym Krzyżu na pamiątkę spotkania oraz w podziękowaniu za wspieranie żeglarstwa w regionie świętokrzyskim.

O oprawę artystyczną zadbała młodzież z 33 Kieleckiej Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej "Passat".

Obrady zakończyły się debatą z Prezesem PZŻ Tomaszem Chamerą. Poruszano sprawy licencji sportowych i amatorskich. Wyrażano obawy czy licencje amatorskie nie zahamują rozwoju regat amatorskich. Mówiono o sprawach szkoleniowych, o problemach z ubezpieczaniem jachtów. Dyskutowano też o roli, jaką pełni PZŻ i OZŻ wobec żeglarzy sportowych i turystycznych. Zwracano uwagę na to, że turyści żeglarscy są - pod względem dotacji - na trochę gorszej pozycji niż sportowcy. Wciąż mają jednak duże możliwości aplikowania o środki na organizację regat czy innych przedsięwzięć. Wskazywano tu, jako partnerów, lokalne samorządy, które często dotują takie wydarzenia. Podział na sport i turystykę jest trochę sztuczny, bo żeglarstwo ani nie zaczyna się od sportu, ani na sporcie nie kończy.
Na zakończenie delegaci zrobili sobie wspólne zdjęcie.

[Więcej zdjęć]Hosting zapewnia Complex Computers