V Nadzwyczajny Sejmik Sprawozdawczo Wyborczy KOZŻ
Zebranie zostało zwołane przez Witolda Urbańskiego - Kuratora wyznaczonego przez Wydział Spraw Wewnętrznych Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej.
Wcześniej WKKFiT przeprowadził kontrolę Związku. Przede wszystkim okazało się, że Zarząd dokooptował do składu więcej osób, niż pozwalał statut. Zmusiło to WKKFiT do zawieszenia całego Zarządu KOZŻ i powołano Komisarza. Pierwszym jego zadaniem było wyłonienie nowego zarządu.
Wśród gości Sejmikowych są: towarzysz Wacław Rutkowski z KW PZPR oraz towarzysz Maciej Chrapkiewicz z WKKFiT. Jest również dotychczasowy Prezes Bernard Piórkowski. Przewodniczącym zgromadzenia zostaje Juliusz Zulauf.
Witold Urbański:
„Działalność byłego Zarządu ocenić należy pozytywnie. (…) Były osiągnięcia, i to duże, jednak pewne zahamowanie prac nastąpiło w zasadzie od 1969 r., a przyczyn tego zahamowania było wiele. Jeżeli chodzi o pracę Prezesa, to (…) postawił w żeglarstwie na wyczyn i sport i to osiągnął.
(…) OZŻ nie mógł przekazywać sprzętu do klubów (…) Prezes zmuszony był przejąć wszystko na siebie, łącznie z czynnościami Sekretarza i innych członków, którzy nie brali udziału w pracach Zarządu. Majątek ten jest ogromny 1 500 000 zł. (…) była kontrola finansowa, zalecenia pokontrolne nie zostały wykonane, a WKKFiT wstrzymał dotacje. (…) Część łodzi znajduje się poza Kielcami. Nie było pracownika odpowiedzialnego za tak duży majątek.”
Warecki z Sandomierza:
„Dziękuję Prezesowi Piórkowskiemu za dotychczasową współpracę. Zawsze byłem dobrze widziany w Kielcach, o co prosiłem, to dostałem, nigdy mi niczego nie odmówiono, zawsze mogłem liczyć na pomoc. Współpraca moja z Prezesem była jak najlepsza. Dzięki temu mamy osiągnięcia.”
Kolega Tadeusz Czaplarski „Korab” Radom:
„Z niepokojem i wielkim zainteresowaniem jechałem na ten Sejmik. Wiele plotek do nas w terenie docierało. Kurator powinien dokładnie sprecyzować, o co właściwie chodzi. (…) Winniśmy jeszcze zaczekać na końcowe remanenty i ostateczne wyniki. (…) pod bokiem władz wojewódzkich. Dlaczego kol. Piórkowski został sam i nikt mu nie pomógł? O to mamy pretensje do władz.”
Kolega Woźniak:
„…przyczyna (…) kol. Piórkowski sam wszystko załatwiał, giął się od akt, które nosił w teczce, nikt nie chciał nam patronować, a my jako aktyw za mało żeśmy pracowali. Klub [Piórkowskiego] „Mewa” był prężny. Najlepszym tego dowodem były złote medale. Wyczyn był dobrze postawiony. (…) U nas w klubie Wodnik [też] jest sprzęt wyczynowy ale korzystają z niego ludzie, którzy się tam po prostu ‘wożą’, a klub nie przejawia żadnej działalności. (…) turystyką [to niech] zajmuje się PTTK. (…) Jeśli chodzi o kol. Piórkowskiego, to popierał każdą inicjatywę, był największym zapaleńcem i niejednego przyciągnął do pracy i współpracy. Dotacje z WKKFit były za małe, niejednokrotnie trzeba było w różny sposób załatwiać sprawy. Koszty bardzo wysokie, a przecież i zawodników i sprzęt trzeba było przewieźć na regaty i tym się WKKFiT nie przejmował.”
Kol. Kaczmarek (Korab Radom):
„Dla mnie jest niezrozumiałe dlaczego OZŻ pracuje tylko społecznie, dlaczego WKKFiT nie dało etatu lub nie otoczyło opieką?”
Kol. Wiśniewski z Kozienic:
„Dlaczego wobec stanu, o którym mówił Kurator, Zarząd trwał tak długo. To chyba brak nadzoru WKKFiT?”
„Zakłady pracy należy wciągnąć do współpracy, aby wzmocnić kluby. My mamy mocny klub, pod patronatem elektrowni, a wkrótce będziemy klubem najsilniejszym.
W zasadzie Sejmik zmienia się w wiec poparcia dla Piórkowskiego. I słusznie. To był człowiek miły i serdeczny, a przede wszystkim bardzo rzeczowy i sprawny w działaniu. Złoty medal Mistrzostw Polski i IX miejsce Mistrzostw Świata mówią same za siebie. Jeśli chodzi o oskarżenia, to owszem, były. Kierowano je wyłącznie pod adresem decydentów w urzędach i działaczy OZŻ, którzy dali się wybrać do Zarządu ale nic nie robili.
Odrobinę inaczej akcenty zostały rozłożone w Sprawozdaniu Pokontrolnym, podpisanym przez kolejnego Prezesa – Juliusza Zulaufa. W jego ocenie, w pierwszym etapie, od 1965 do 1968 roku
„Zarząd skierował swe wysiłki na rozwój nie tylko żeglarstwa masowego ale i wyczynowego, szkolenie żeglarskie i żeglarstwo turystyczne – etap tej pracy należy uznać za pozytywny i był realizowany w myśl statutu OZŻ. W tym okresie nasze żeglarstwo wychodzi na szersze wody, odnosząc już nieprzeciętne sukcesy.” Zulauf ma tu pewnie na myśli IX miejsce na Mistrzostwach Świata.
Poczynając od 1969 roku – kontynuuje nowy Prezes – „nastąpiło duże zahamowanie w pracach organizacyjnych Związku. (…) Bernard Piórkowski przejął w swe ręce całkowitą władzę – zarządu, sekretarza, skarbnika, dysponenta sprzętu oraz zadania innych członków i komisji. (…) w tym to czasie ob. Piórkowski postawił na duży wyczyn i ten cel (…) osiągnął, czego dowodem było zdobycie złotego medalu (…) Mistrza Polski. (…) Z tej działalności kluby były niezadowolone. ”
No cóż, po latach czyta się to sprawozdanie ze zdumieniem, bo kto bronił klubom prowadzić działalność, rozwijać turystykę i szkolenia? Kto bronił Juliuszowi Zulaufowi, Przewodniczącemu Komisji Dyscyplinarnej i Członkowi Komisji Morskiej, kontrolować Zarząd i organizować działalność pozasportową? Przede wszystkim jednak – o jakim zahamowaniu mówimy, skoro w latach 1969-1972 odbywały się w Kielcach gigantyczne imprezy żeglarskie (Wojewódzka Spartakiada Młodzieży), a w Mistrzostwach Polski zdobyliśmy złoto?
Dokonuje się też zmiana w księgowości. Antoniego Lisowskiego, obwinianego o „zabagnienie księgowości”, zastępuje Stanisława Piekarska.
Wybrano nowe władze.
1. Juliusz Zulauf – Przewodniczący Zarządu
2. Bernard Piórkowski – Wiceprzewodniczący ds. Sportu (rezygnacja 5.07.1973),
3. Jerzy Sotowski - Zastępca ds. Szkolenia,
4. Piotr Wykrota - Zastępca ds. Wychowania,
5. Stanisław Machała – Sekretarz,
6. Stanisław Staszewski – Skarbnik,
7. Jan Taborski - Członek ds. Technicznych,
8. Ryszard Kopczyński - Członek Zarządu,
9. Andrzej Reymond - Członek Zarządu,
10. Jerzy Wiśniewski - Członek Zarządu,
11. Witold Urbański - Członek Zarządu,
12. Piotr Nowak - Członek Zarządu
Komisja Szkoleniowa: Eryk Kałandyk, Tadeusz Wawrzycki, Stanisław Janiszewski, Andrzej Łychowski
Komisja Rewizyjna: Wiesław Wojcieszak, Andrzej Kaczmarek, Wojciech Grzybowski, Tadeusz Czaplarski, Jerzy Sułkowski
Komisja Dyscyplinarna: Marian Grzybowski, Paweł Rakow, Konrad Wachowicz