Lech Świercz. 60 lat na wodzie.

2020-12-13
Dokładamy kolejną kartę do "Księgi Żeglarzy Świętokrzyskich". Kolejna, po Jarku Sołtysie, osoba ze środowiska "Mewy", środowiska Zalewu Kieleckiego - Lech Świercz.
Takiego życiorysu żeglarskiego nie ma nikt. Zawsze nad wodą, zawsze na regatach. Jak go spytasz - jak leci? to na bank Ci powie, że planuje wyjazd na regaty ...albo, że buduje łódkę ...albo, że odwiedził właśnie jakiegoś żeglarza.

Nad Zalewem pojawił się, jako piętnastoletni dżentelmen w 1961 roku. Skończył właśnie podstawówkę. Dlaczego tak późno trafił nad Zalew? Rodzice mieli zakład mechaniczny, ojciec Feliks był znanym zawod ...[wiecej]
(autor: Andrzej K) 

Wiesław Krupski na Four Winds zajął IX miejsce w Pucharze Bałtyku Południowego

2020-10-09
Zakończyła się rywalizacja w Pucharze Bałtyku Południowego. Pod uwagę brano łączny wynik 5 regat: Orvaldi B8 Race, Regaty Gryfa Pomorskiego, Eljacht Cup, Puchar Obrońców Westerplatte i Gdynia-Władysławowo-Gdynia. IX miejsce na 44 sklasyfikowanych sterników w kategorii ORC zajął kielecki żeglarz Wiesław Krupski na jachcie Four Winds. Startował w Orvaldi B8 Race oraz Gdynia - Władysławowo - Gdynia.
- "Miejsce w pierwszej dziesiątce cyklu jest dla mnie pewnym zaskoczeniem, ponieważ w tym sezonie w morskich regatach pływałem wyłącznie w kategorii dwuosobowej, a Puchar Bałtyku Południowego uwzględnia wyniki bez  ...[wiecej]
(autor: Andrzej K) 

Natalia Nadrzewia wygrała Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży, Giżycko 2020

2020-10-04
Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych czyli Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży odbywały się w tym roku nietypowo. Regaty przeprowadzono bowiem na koniec sezonu przy okazji Finału Pucharu Polski klasy Laser w Giżycku (1-4 października 2020 r.)
Zawody odbywały się w warunkach silnego wiatru. Jego siła rosła z każdym dniem i na koniec osiągał w podmuchach 6 stopni Beauforta.
Natalia Nadrzewia objęła prowadzenie pierwszego dnia i z wyścigu na wyścig powiększała przewagę. Wygrała sześć z 11 biegów, a w trzech była druga. Dało jej to przekonujące zwycięstwo w regatach z ogromną przewagą nad przeciwniczkami ...[wiecej]
(autor: Andrzej K) 

Regaty Eneris - Puchar Masłowa - Puchar Górna, Cedzyna 2020

2020-09-20
w dniach 19-20 września 2020 r. odbyły się regaty Eneris Races Challenge, w których rywalizowano o Puchar Wójta Gminy Masłów oraz o Puchar Wójta Gminy Górno. Głównym organizatorem regat był Klub Morski "Horn" we współpracy z Uczniowskim Klubem Sportowym "Zalew Kielce" i Świętokrzyskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim.

W zawodach wzięło udział 27 zawodników klasy Optimist (do lat 15) i 2 zawodników Laser (do lat 17). Wszyscy z UKS "Zalew Kielce" Były to dla nich sportowe eliminacje do Kadry Wojewódzkiej. Stawkę uzupełniało kilkudziesięciu amatorów żeglowania z ca ...[wiecej]
(autor: Andrzej K) 

Natalia Nadrzewia Mistrzynią Polski klasy Laser 4.7 w Sprintach, Górki Zachodnie 2020

2020-09-17
W dniach 16-17 września 2020 r. odbyły się w Górkach Zachodnich Mistrzostwa Polski klasy Laser 4.7 w Sprincie. W sprincie ma prawo startować dziesięciu najlepszych zawodników z Polski, którzy zostają wyłonieni w eliminacjach. Trasa, w odróżnieniu od regat flotowych, jest krótka. Reszta jest taka sama.

W tym roku nasz Klub w klasie Laser 4.7 reprezentowała Natalia Nadrzewia. Wygrała regaty, w warunkach silnowiatrowych, z dużą przewagą nad kolejną zawodniczką.

1. Natalia Nadrzewia - UKS Zalew Kielce - (4), 1, 1, 1, 1, 2, 4 = 10 pkt.
2. Janka Suchocka - MKŻ Arka Gdynia - 21 pkt.
3. Janka Dmochowsk ...[wiecej]
(autor: Andrzej K) 

Wszystkie złote medale MMM pojechały do Kielc!

2020-08-14
W Tarnobrzegu zakończyły się w piątek 14 sierpnia 2020 r. Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w klasie Optimist. Startowało 51 chłopców i 30 dziewcząt w wieku do 13 lat. Reprezentowali oni siedem klubów z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Regaty miały pierwotnie odbyć się w Znamirowicach ale po ogłoszeniu na Jeziorze Rożnowskim czerwonej strefy, zawody przeniesiono do Tarnobrzega.

Rywalizacja przebiegała w specyficznej atmosferze, wywołanej niejasnościami w zgłoszeniu do zawodów niektórych zawodników z Krakowa.

Mistrzowski tytuł wśród dziewcząt obro ...[wiecej]
(autor: Andrzej K) 

PZŻ opublikował wywiad z Prezesem Zarządu Świętokrzyskiego OZŻ

2020-03-13
Polski Związek Żeglarski publikuje na swojej stronie internetowej wywiady z prezesami okręgowych związków. Są pytania o sukcesy ozetżetów, o początki pasji żeglarskiej, rejsy i plany na przyszłość. Ukazało się już kilkanaście takich artykułów pod wspólnym tytułem "Piątek z OZŻ". 13 marca 2020 roku, po Sejmiku w naszym regionie, przyszła kolej na prezesa okręgu świętokrzyskiego.

O natychmiastowym zauroczeniu żeglarstwem, początkach żeglarstwa na Zalewie Kieleckim i wychowywaniu pokoleń żeglarzy Piotr Kula rozmawia z Andrzejem Kosmalą, prezesem Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.  ...[wiecej]
(autor: Andrzej) 

7 marca 2020 r. odbył się XXIV Sejmik Świętokrzyskiego OZŻ

2020-03-07
7 marca 2020 r. odbył się XXIV Sejmik Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego z okazji 95. lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.

Okręg Świętokrzyski zrzesza 10 klubów i współpracuje z 3. klubami niezrzeszonymi. Działają tu aktywne środowiska harcerskie, turystyczne, szkoleniowe i sportowe.

Corocznie odbywa się 6 lokalnych regat, w tym prestiżowe regaty "Cedzyna 24 Godziny" z całodobowym ściganiem. Można wybierać w bardzo szerokiej ofercie ponad 100 rejsów po ciepłych i zimnych morzach. Odbywają się rejsy wyprawowe, takie jak na Karaiby, Islandię czy Svalbard.

Zawodnicy z Kielc  ...[wiecej]
(autor: Andrzej) 

Zaproszenie na XXIV uroczysty Sejmik Świętokrzyskiego OZŻ

2020-02-07
W dniu 7 marca 2020 r. o godz. 11:00, w sali WSP "Społem" w Kielcach przy ul. Mielczarskiego 93-95 odbędzie się uroczysty XXIV Sejmik Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

W trakcie obrad:
- zaprezentujemy zdjęcia i filmy pokazujące dorobek klubów,
- podziękujemy kolegom szczególnie zasłużonym dla żeglarstwa świętokrzyskiego,
- zatwierdzimy sprawozdanie finansowe za 2019 rok,
- przeprowadzimy debatę z Prezesem PZŻ.

Na Sejmik zapraszamy też zawodników, którzy zdobyli punkty w Mistrzostwach Polski oraz w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików.

Dokumenty prz ...[wiecej]
(autor: Andrzej) 

0


Hosting zapewnia Complex Computers